free wysiwyg web generator

SSL Nedir, Online Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

İnternet ortamında karşınıza çıkan web sitelerini gezerken SSL güvencesiyle gezinmeniz güvenliğiniz açısından önem arz etmektedir. Web tarayıcınızın herhangi bir bölümünde rastlayabileceğiniz ve altın renkli asma kilitli resim; SSL güvencesiyle gezindiğinizin bir işareti olmaktadır. Bu bağlantıya 2 kez tıklayarak SSL sertifikasının kime ait olduğunu ve geçerlilik süresini öğrenebilirsiniz. Online olarak internet ortamında gezinirken SSL güvencesine sahip olmanız; oluşabilecek olan olası zararların da önüne geçmektedir. Bilgisayarınızın tehdit altına olmasının önüne geçen bu güvence; bilgisayarınıza herhangi bir virüs bulaşmasını da önlemektedir. SSL; kullanıcı adı, parola ve kredi kartı bilgilerinin şifrelenerek iletilmesini sağlar. Bu sayede daha güvenli bir şekilde internet üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Açık anahtarlı şifrelemeye dayalı olan SSL; internet ortamında güvenli iletişim kurulabilmesi adına da önem arz etmektedir. Site adreslerinin doğruluğunu kontrol eden ve 2 nokta arasında yer alan veri iletişimi şifreli kanal üzerinden yürüterek güveni sağlayan SSL; değişkenlik gösterebilmektedir. Bazı özelliklere göre değişkenlik gösteren SSL; sundukları garantiye, desteklemeye ve diğer özelliklerine göre çeşitlilik teşkil etmektedir.

 

Özellikle online alışverişte SSL güvencesiyle gezinmeniz; kullandığınız bilgilerin 3. Şahıslara iletilmemesi adına önem arz eden bir durum olmaktadır. Online alışveriş esnasında isim, soyisim, kart bilgileri gibi bilgiler paylaşılacağı için; online alışveriş sitesinin SSL sertifikasına sahip olması gerekmektedir. Zira SSL sertifikasına sahip olmayan sitelerde güvenlik açısından bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli detay bu olmaktadır. Aynı zamanda online alışveriş yaparken 3D secure de yine önem arz eden bir durumdur. Bu şekilde cep telefonunuza tek kullanımlık bir şifre gelir ve alışverişin sizin tarafınızdan yapıldığı bu sayede saptanmış olur.

 

Online alışverişin güvenilir bir şekilde gerçekleşebilmesi adına önem arz eden bu durumlar; alışveriş yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar olmaktadır. Zira alışverişken yaparken sorun yaşayan ve dolandırılmış olan birçok insana rastlıyoruz; eğer bir sitede SSL güvencesi varsa, ilgili sitede kandırılmanız ya da dolandırılmanız mümkün olmamaktadır, güven bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.